Jak na odškodnění po dopravní nehodě

Každých pět minut se v ČR stane dopravní nehoda, každých 23 minut je dopravní nehoda s určitou formou zranění ...

Ponehodová péče – projekt, který pomáhá obětem dopravních nehod. Jak konkrétně pomoc vypadá? A jaké jsou tipy a rady právníka k úspěšnému získání odškodnění? To se dozvíte v rozhovoru s koordinátorkou dopravní prevence BESIP Veronikou Vošickou Buráňovou a advokátem Zbyňkem Drobišem z kanceláře Drobiš & Novotný, advokáti.

Komplexní přístup

Veronika Vošická Buráňová, koordinátorka dopravní prevence BESIP, vysvětluje hlavní cíle projektu: „Chtěli bychom se jako Česká republika připojit k vyspělým evropským zemím, které dokáží přistupovat komplexně k pomoci účastníkům dopravních nehod. Záměrně říkám účastníkům, protože vždycky jsou na jedné straně ti, kteří jsou poškození a na druhé straně jsou ti, které označíme jako viníky. Obě dvě strany v nějaké části svého ponehodového procesu potřebují pomoc.“

Projekt vznikl jako výzkumná iniciativa Centra dopravního výzkumu a zahrnuje spolupráci s krizovými interventy, hasiči, záchranáři a dalšími odborníky. Výstupem je mimo jiné obsáhlá publikace a webová stránka ponehodovapece.cz, která by měla sloužit jako praktický manuál pro zasažené osoby.

Pomoc v praxi

„Pomoc, kterou poskytujeme, je nyní ve fázi, kdy se snažíme zastřešit různé složky ponehodové péče v České republice. Zjišťujeme, že lidé často nevědí, kam se obrátit pro informace, a to je zbytečně traumatizuje,“ říká Vošická Buráňová. „Chceme kultivovat prostředí likvidace škody, protože pro mnoho lidí, kteří jsou vážně psychicky zasaženi, je i vyřizování papírů velmi traumatizující.“

Upozorňuje také na důležitost psychické podpory: „Například mladá slečna, která havarovala do lesa, až po rozhovoru s někým, kdo se věnuje ponehodové péči, pochopila, že nehoda nebyla její vina, a to jí pomohlo se s událostí vyrovnat.“

Pomoc obětem nehod: Jak získat odškodnění?

 Rady právníka k získání odškodnění

Advokát Zbyněk Drobiš z kanceláře Drobiš & Novotný, advokáti přidává důležité rady pro oběti dopravních nehod ohledně odškodnění: „Oběti často zapomínají na některé náhrady, jako jsou náklady péče či ztížení společenského uplatnění, které mohou poskytnout vysokou finanční kompenzaci. Také si neuvědomují, že hlavním soupeřem při získání odškodnění není viník nehody, ale jeho pojišťovna.“

Drobiš zdůrazňuje důležitost mimosoudního řešení: „Odškodnění lze obvykle získat mimosoudně, pokud nehrozí promlčení nebo jiné komplikace. Je důležité vyřešit odškodnění do tří let od nehody.“

Varování před lovci nehod

„Lovci nehod jsou problémem, který bychom měli více řešit,“ varuje Drobiš. „Setkáváme se s případy, kdy jsou poškození lidé bombardováni nabídkami předražených a nekvalitních služeb. Pokud vás někdo kontaktuje, aniž byste ho sami oslovili, je to varovný signál.“

Účinný systém pomoci

Projekt Ponehodová péče se snaží vytvořit komplexní a účinný systém pomoci pro všechny účastníky dopravních nehod. Díky spolupráci s odborníky a právníky nabízí nejen okamžitou pomoc, ale také dlouhodobou podporu včetně rady, jak úspěšně získat odškodnění. Jak Veronika Vošická Buráňová shrnuje: „Je důležité otevírat téma ponehodové pomoci a zajistit, aby lidé věděli, kam se obrátit pro pomoc, kterou potřebují.“

 

Zdroj: Leagleone