Každá desátá oběť dopravní nehody v České republice zemře při nehodě ovlivněné alkoholem. Tento dlouhodobý trend nepodává dobrý obraz o zemi s nulovou tolerancí alkoholu pro řidiče.
Každý rok v České republice zemřou desítky lidí při nehodách, kde byl přítomen alkohol. Tento faktor dlouhodobě tvoří přibližně deset procent všech obětí dopravních nehod. Například v loňském roce bylo z celkových 460 obětí dopravních nehod 50 osob, které zemřely při nehodách s přítomností alkoholu. Do konce srpna letošního roku zemřelo při takových nehodách 16 osob z celkových 304 obětí, což je o 27 méně než ve stejném období roku 2020. I přes tento pokles je nutné této problematice věnovat pozornost. V zemi s nulovou tolerancí alkoholu u řidičů by měl být jediným přijatelným výsledkem nulový počet obětí při nehodách spojených s alkoholem, říká plk. Jiří Zlý, ředitel služby dopravní policie.
„Alkohol v silniční dopravě je celosvětově významným problémem. Podle Světové zdravotnické organizace každoročně zemře na silnicích přibližně 1 350 000 lidí. Řízení pod vlivem drog způsobuje 3 % těchto úmrtí, zatímco alkohol je příčinou dalších 15 %. Přísné vymáhání maximální hladiny alkoholu do 0,5 promile by mohlo celosvětově snížit počet obětí nehod o pětinu. Nicméně mnoho zemí nemá v zákonech ustanovena pravidla, která by pomohla eliminovat závažné nehody spojené s alkoholem. Pouze 89 států stanovuje zákonnou hranici alkoholu v krvi řidičů na 0,5 promile a jen 21 procent států uvádí, že mají dobře nastavený sankční systém.
Zdroj: Policie ČR