Zpět na výpis

TZ: Prevence nehod na železnici a Evropský týden mobility – Kombinuj a jeď

Datum: 6. 9. 2024
Začátek: 13:00
Okres: Havlíčkův Brod
Město/obec: Havlíčkův Brod

Začátek školního roku přináší nejen nové povinnosti, ale také potřebu zvýšené pozornosti na bezpečnost dětí na jejich cestě do školy, na kroužky a volnočasové aktivity. V rámci září se proto po celé České republice koná řada preventivních akcí, z nichž jednou z nejvýznamnějších je kampaň Zebra se za tebe nerozhlédne. Tato iniciativa pak plynule přechází do Evropského týdne mobility, který letos probíhá od 16. do 22. září pod mottem "Kombinuj a jeď".

 

Téma letošního ročníku nás inspirovalo k myšlence spojit síly BESIP, Českých drah, Kraje Vysočina, Hasičského záchranného sboru Správy železnic (HZS SŽ) z Havlíčkova Brodu a po sedmi letech připravit preventivní aktivity zaměřené na nebezpečí, která hrozí účastníkům provozu ve spojení s železniční dopravou.

Preventivní vlak Českých drah pro studenty

Již od středy 4. září měli studenti možnost navštívit tzv. preventivní vlak Českých drah. Ten sestával ze dvou vzdělávacích vozů – v prvním studenti zhlédli film o různých úrazech na železnici, zatímco ve druhém voze měli možnost diskutovat s reálným vyšetřovatelem drážních událostí. Přednášky se zaměřovaly na aktuální rizika, která ohrožují mladé lidi: používání sluchátek a nepozornost způsobenou mobilními telefony v blízkosti kolejí, touha po extrémních selfie na střeše vagonu či rostoucí psychické problémy mladé generace spojené s myšlenkami na ukončení života.

Díky reálným záběrům z drážních kamer a speciálním fotografiím z míst nehod měli studenti možnost vidět, že následky těchto nebezpečných situací jsou nevratné. Diskutovalo se také o porušování signalizačních zařízení a tragických následcích střetů drážních vozidel s chodci, cyklisty i řidiči motorových vozidel. Přednášky se věnovaly i změnám v bodovém systému, které vstoupily v platnost letos.

Aktivní zapojení HZS SŽ stanice Havlíčkův Brod a dalších partnerů

Součástí letošních aktivit bylo také stanoviště Hasičského záchranného sboru Správy železnic, sídlícího v Havlíčkově Brodě, a pilotně také stánek BESIP, který studenty upozorňoval na různá rizika spojená s dopravou.

Zatímco předchozí akce před sedmi lety cílila primárně na studenty, letos byla otevřená široké veřejnosti. Dopolední program byl určen pro studenty Střední zdravotnické školy v Havlíčkově Brodě, zatímco odpoledne od 13 hodin mohli přijít všichni zájemci.

Doprovodný program pro veřejnost

Návštěvníci mohli navštívit stánek Kraje Vysočina a Českých drah, kde byly vystaveny nové vlakové jednotky RegioFox, které jsou součástí obnovy regionální dopravy na Vysočině. Nové vlaky, přezdívané "liščáci", jsou vybaveny moderními technologiemi, jako je Wi-Fi připojení a zásuvky na nabíjení elektronických zařízení. Vysočina se tímto stává průkopníkem v zavádění těchto moderních vlaků.

Další součástí programu byla prezentace BESIP, zaměřená na nový bodový systém, a také stanoviště Policie ČR. Český červený kříž z Havlíčkova Brodu předváděl ukázky první pomoci a návštěvníci se mohli seznámit s činností organizace Popálky, která se věnuje pomoci popáleným osobám.

Dramatické živé ukázky

Hlavním lákadlem pro diváky byly dvě dramatické ukázky zásahů drážních hasičů. První ukázka, nesoucí název "Zásah vysokým napětím na železnici", se zaměřila především na mladou generaci chodců a jejich bezpečnost. Vystupovali v ní mladí nadšenci z Leap parkouru, kteří předvedli skvělé triky, ale i herecký výkon, kdy jeden z chlapců vylezl na střechu vlaku, kde ho zasáhl elektrický proud. Zásah byl doprovázen komentářem od odborníků, včetně lékaře Michala Pačisky z ZZS Kraje Vysočina. Diváci měli možnost vidět realistickou scénu, kdy hasiči snesli popáleného figuranta ze střechy vagónu a následně ho odvezla pohřební služba.

Druhá ukázka se věnovala nehodám na železničním přejezdu, kde bylo názorně ukázáno, jak nebezpečné je vjíždět na přejezd přes zákaz. Každá desátá nehoda na železničním přejezdu končí smrtí, a při takových nehodách často umírají i děti sedící na místě spolujezdce. Přestože se Správa železnic a Drážní úřad snaží zabezpečení přejezdů zlepšit, počet nehod stále roste.

„Když dorazíme k reálné dopravní nehodě, nemůžeme situaci vrátit zpět. I když náš tým skvěle funguje a máme rozdělené role, všem nám je jasné, že na pozadí našeho zásahu se odehrávají jiné příběhy – někdo se dozví o ztrátě blízké osoby, nebo se rodina bude muset vyrovnat s tím, že se jejich blízký člověk bude jen těžko vracet do běžného života kvůli následkům nehody. Proto je pro každou jednotku povzbuzením, když můžeme přispět i k prevenci, aby naše zásahy byly více o technické pomoci, například v reakci na počasí, než o pohledu na zničené lidské životy,“ říká Libor Dufek, velitel simulovaného zásahu.

Závěrem

Celá akce měla podle krajské koordinátorky BESIP pro Kraj Vysočina, Mgr. Veroniky Vošické Buráňové, velký smysl. „Vidět naživo, jak někoho nakládají do pohřebního vozu, i když je to jen hrané, má na diváky hluboký emocionální dopad. Rodiče tak mohou tato témata komunikovat doma se svými dětmi. Jsem také ráda, že jsme se na spolupráci domluvili s youtuberem Honzou Hankem, který tuto problematiku zpracuje pro své sociální sítě. To umožní, aby se informace dostaly k širšímu okruhu mladých lidí," uvedla Vošická Buráňová.

Organizace takto rozsáhlé akce by nebyla možná bez podpory a nadšení všech zapojených partnerů, kteří sdílejí společný cíl – zvýšit povědomí o bezpečnosti a snížit počet tragických nehod na železnici. 

Poděkování za podporu patří městu Havlíčkův Brod za zapůjčení mobilní tribuny i propagaci a Zdravému městu, které zastupuje paní Marie Kudrnová.

Foto: Krajský úřad Kraje Vysočina